Vieni žmonės turi tobulą regą, kitus vargina astigmatizmas, dar kiti turi trumparegystę arba toliaregystę. Be to, bėgant gyvenimui, rega silpsta. Mes dažnai optikos prietaisus ir jų veikimą lyginame su akimi, bet jokiam optiniam prietaisui niekada nepadės Air Optix Aqua lęšiai tam, kad geriau viskas susifokusuotų. O žmogaus akiai tai padeda. Tad kuo iš tiesų skiriasi optiniai prietaisai ir žmogaus rega?
Vaizdo susidarymo mechanizmai
Pirmiausiai tam, kad pasakytume, kaip gali atrodyti astigmatizmas akių, ir koks jis turėtų būti optinėje įrangoje, panagrinėkime, kaip apskritai žmogui susidaro vaizdas, kaip žmogus kažką "pamato". Taigi, pirmiausiai mums reikia akies. Akyje turi būti vyzdys. Kai būna tamsu, sakome, kad vyzdys išsiplėtė, tada žmogus mums atrodo gražesnis, nes jo akies viduryje išsiplečia didelė juoda dėmė. Tačiau ar tai, ką matome, tikrai yra kažkokia padidėjanti juoda dėmė. Realiai tai yra skylė į jūsų vidurių tuštumą. Akis yra apvali, ir tas vyzdys tėra atsiverianti ir labiau užsidaranti skylutė. Ji tamsoje atsiveria daugiau, kad pagautų daugiau spindulių (kurių tamsoje yra mažai), o šviesoje ji užsiveria, kad nepatektų per daug šviesos. Viduje akies yra tik stiklakūnis, tarsi skaidri želė. Dar yra lęšiukas, kuris reguliuoja šviesos kritimo kampą. Akies dugne yra daug mikroskopinių nervų galūnėlių, kurios sudaro tinklainę. Ten projektuojasi apverstas vaizdas, kuris nervų galūnėlėmis siunčiamas apdoroti į smegenis. Taip mes suvokiame vaizdą. Tuo tarpu, kalbant apie foto techniką, reikia pasakyti, kad ten taip pat yra diafragma, kuri irgi lygiai taip pat kaip mūsų vyzdžiai, atsiveria arba užsiveria tam tikrą kiekį. Priklausomai nuo šviesos kiekio. Spinduliai taip pat patenka ant šviesai jautrios medžiagos – foto popieriaus, foto juostelės arba į skaitmeninę terpę, kuri fiksuoja vaizdą. Taip atsiranda pagauti vaizdai.
Pritaikymas
Žmogus visada žinojo, kam jam reikalinga akis. Kai ji sirgdavo, jis gydydavo, o tobulėjant medicinai, gerėjo ir sąlygos gydytis akis ar akių sutrikimus. Tačiau foto technika paprastai neserga. Jeigu nusiperki broką, tai gali būti greitai pakeičiama sveikomis detalėmis. Be to, pritaikymas akių ir foto technikos yra skirtingas. Akys visada žmogui buvo pagrindinis regos ir vienas svarbesnių apskritai juslinių organų. O štai fotografijos paskirtis ne iš karto buvo aiški. Ji buvo naudojama pradžioje tik mokslui, nes tai atrodė kilniau, vėliau buvo pritaikyta ir menui, o dabar tai yra paprasta komunikacijos priemonė.